Paul Graham o szukaniu super-zwycięzców

"Startupy są bardzo dobrym przykładem sektora inwestycyjnego, w którym zwycięzca bierze wszystko i odpowiada za znakomitą część wyników inwestycyjnych. Tworzy to ze startupów także dobry przykład instrumentów finansowych o loteryjnym profilu wypłaty (lottery-like payoff). Koszt inwestycji w takie instrumenty jest ograniczony, zdecydowana większość z nich spowoduje stratę zainwestowanego w nie kapitału ale zysk z niewielkiego procenta wygranych może być olbrzymi. Moim zdaniem w podobny sposób można patrzeć na przykład na projekt typu bitcoin.

Graham podkreśla, że stopień w jakim super-zwycięzcy odpowiadają za całkowite wyniki inwestowania w startupy przekracza jego oczekiwania co do zmienności wyników i powoduje przyjęcie specyficznego modelu inwestycyjnego.

Inwestor zauważa, że skoro wyniki nie są generowane przez zwycięzców lecz przez super-zwycięzców to kluczową sprawą dla inwestorów jest szukanie tych drugich i ignorowanie tych pierwszych. To natomiast rodzi olbrzymie trudności operacyjne ponieważ super-zwycięzców jest tak mało, że trudno ustalić jakieś sensowne kryteria znajdowania ich."