Testy trwałości systemów transakcyjnych

"Na ile zakres danych użytych w testach ma wpływ na efektywność systemu transakcyjnego? Temu mam zamiar przyglądnąć się niżej.

Źródłem będzie tym razem artykuł zaczerpnięty z sierpniowego numeru „Currency Trader”, autorstwa Daniela Fernandeza, który dość regularnie publikuje tam pomysły na strategie/systemy oraz dzieli się swoją wiedzą na temat efektywności mechanicznego podejścia. Niezwykle inspirujący i wart prezentacji wydał mi się problem znaczenia okresów testowych, solidnie statystycznie i wizualnie udokumentowany przez niego i zamieszczony pod tytułem „FX trading system development: Outperforming your test”. (...)

Można wyciągnąć jakieś przybliżone wnioski, ale tylko odnośnie wszystkich systemów budowanych w oparciu jedynie o ceny (układy świecowe, kanały cenowe, klasyczne formacje techniczne, wsparcia/opory itp.). Im większy okres danych użytych do ich budowy tym szanse przeżycia większe. To oczywiste ponieważ system podczas tworzenia ma szansę „zobaczyć” wszelkiego rodzaje warunki rynkowe – hossy, bessy i flauty o różnych zmiennościach.

Po drugie – im testy na dłuższych ciągach danych nie widzianych przy budowie (out-of-sample) tym większa szansa, że system przeżyje (proszę zobaczyć to po kolorach kropek dla tych testów powyżej 3000 dni). Po prostu jeśli system posiada rzeczywistą przewagę statystyczną to łatwiej ją wykazać potem w dłuższym okresie na nowych danych. Okresy krótkie często łapać mogą bowiem w teście out-of-sample tylko obsunięcia systemu, okresy dłuższe uwzględniać powinny również warunki sprzyjające (tzw. run-ups)."